Klasa 1 a poznaje kosmos

W lutym w ramach zajęć edukacyjnych dzieci poznawały tajemnice kosmosu. Dowiadywały się : Dlaczego Słońce świeci? Jakie są nazwy planet, krążących wokół Słońca ? Kim był Mikołaj Kopernik ? Wysłuchały fragmentów książki Wandy Chotomskiej pt.” Dzieci Pana Astronoma”. To wszystko było bardzo pouczające i ciekawe, ale…. Najfajniejsza była wyprawa klasy 1 „ a” na film 2D pt.” Wszechświat i cała reszta” do białostockiego Planetarium, które znajduje się na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku dnia 24 lutego 2023 r.! Dzieci zobaczyły w jakich warunkach studiują przyszli biolodzy, fizycy, chemicy, informatycy i matematycy. Dzięki życzliwości pracowników uczelni dodatkowo mogły obejrzeć wystawę dzwonków różnej wielkości, kolorystyki i zastosowania z całego świata ! Znajduje się ona na Wydziale Chemii. Potem uczniowie przeszli do budynku Planetarium i Obserwatorium, zasiedli w wygodnych fotelach i udali się na wycieczkę w kosmos. Można było oglądać z bliska, prawie dotknąć odległe planety, gwiazdy, księżyce, całe galaktyki. W ciemności sali projekcyjnej nieustannie rozlegały się okrzyki zachwytu ! Po powrocie z wycieczki, zachęcone przeżyciami, dzieci w swoich domach w parach lub grupkach 3-osobowych wykonały makiety Układu Słonecznego. Te niepowtarzalne prace zostały przyniesione do szkoły i są w naszej sali. Jednak ich urok oraz włożony wysiłek potrzebuje docenienia.

Będzie można obejrzeć prace uczniów klasy 1 „a” na holu przy sekretariacie od środy 8 marca !

Zachęcamy do odwiedzenia naszej wystawy !

Barbara Jakimowicz

wychowawczyni klasy 1 a