ŻYWA LEKCJA HISTORII

Dnia 3 listopada kolejny raz gościliśmy w naszej szkole odtwórców historii.

,,Żywa lekcja historii" prowadzona przez Pana Jacentego Ordowskiego to podróż po zamierzchłych czasach. W trakcie takiej lekcji dzieci mają okazję zdobywać wiedzę historyczną poprzez zabawę.

Tym razem tematem zajęć był ,,Rycerz i jego czasy". W barwnym opowiadaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Członkowie bractwa przybliżyli dzieciom czasy rycerzy, kiedy to zakuci w zbroje i z mieczem w ręku bronili honoru Ojczyzny i damy swego serca.

Podczas zajęć Pan Jacenty opowiedział o zwyczajach rycerskich, elementach rycerskiej zbroi oraz rodzajach używanej przez rycerzy broni. Uczniowie dowiedzieli się, jaka była droga do stanu rycerskiego, zaczynając od pazia, poprzez giermka, kończąc na pasowaniu na rycerza, a nawet usłyszeli akt pasowania.

Prowadzący pokaz snuł ciekawe opowieści i przeplatał je scenkami, w których aktorami byli nasi uczniowie. Atrakcją było prezentowanie strojów i uzbrojenia na wybranych dzieciach. Uczniowie na ,,własnej skórze" doświadczyli, że bycie rycerzem to wcale nie taka prosta sprawa, zwłaszcza, gdy ma się na sobie kilkukilogramową zbroję.

Pełna niespodzianek i humoru podróż w przeszłość pozwoliła rozbudzić dziecięcą wyobraźnię.

Wychowawcy klas I-III