Wycieczka do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych dnia 30 marca 2023 r. klasa 1 „a” i klasa 1 „b” wraz z wychowawczyniami udały się do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu na warsztaty pisankowe. Wjeżdżając do miasta od razu zostaliśmy wprowadzeni w przedświąteczny nastrój, bowiem na głównej ulicy wzdłuż drogi ustawione były ogromne pisanki, a z gałęzi pobliskich drzewek zwisały kolorowe jajka ! Ale to był dopiero początek naszej wielkanocnej przygody.

W przepięknie położonym Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka najpierw obejrzeliśmy wystawę ponad 2000 pisanek w jednym z jego dziewięciu działów: Muzeum Pisanek. Zobaczyliśmy, jak pięknie i pomysłowo można ozdobić jajka. Potem w ramach zajęć praktycznych sami wykonywaliśmy własne pisanki. Najpierw je barwiliśmy na wybrany kolor, a potem zdobiliśmy : kredkami świecowymi, mazakami, oklejaliśmy bibułką lub tworzyliśmy wzorki z naturalnych materiałów ( maku, kaszy manny, ziaren soczewicy czy czarnuszki ). Okazało się, że nasi uczniowie to prawdziwi artyści !

Potem zwiedzaliśmy skansen, w którym widzieliśmy  obiekty architektury drewnianej ( XVIII - pocz. XX w.). Były to stare chaty, obory, ule, kościół, a nawet wiatrak i młyn. Wchodziliśmy do wnętrz tych domów, oglądając ich wyposażenie. W jednej chacie było już przygotowane śniadanie wielkanocne. Stał koszyk ze „święconką”. W innej dopiero zabierano się do barwienia jajek w „cebulniku”. Wszystko było takie realne, jakby gospodarze przed chwilą wyszli z domu.

Chłopcy natomiast zachwycali się maszynami rolniczymi na wystawie maszyn parowych i ciągników rolniczych ! Znajduje się tam  prawie 1000 eksponatów. Bardzo duża część zgromadzonych muzealiów pochodzi z końca XIX i pierwszego pięćdziesięciolecia XX w.

Zwiedziliśmy też muzealny ogród roślin leczniczych założony na podstawie XVIII-wiecznego spisu roślin zdatnych do zażycia lekarskiego,napisanym przez ks. Krzysztofa Kluka. Spotkaliśmy też ssaki i ptaki hodowlane, którym mogliśmy przyjrzeć się z bliska.

To była bardzo pouczająca wycieczka. A miejsce jest  godne odwiedzenia go raz jeszcze.

Barbara Jakimowicz i Zofia Słapińska

wychowaczynie kl. 1 a i kl. 1 b