UKS Hubal Klubowym Mistrzem Europy

Osiem z 16 najlepszych drużyn, rozstawionych i dolosowanych do drabinki pucharowej miało jeden cel: wygrać ćwierćfinał i tym samym zapewnić sobie co najmniej brązowy medal. Tak, jak w sporcie bywa, do półfinałów dostały się dwie drużyny polskie, francuska i włoska. Los był okrutny i jeden z półfinałów był polsko-polski: SKB Litpol Malov Suwałki i UKS Hubal Białystok, a drugi francusko-włoski. Przy znakomitym dopingu (szczególnie dziękujemy drużynie OSSM-SMS Białystok), po bardzo ciekawych i stojących na dobrym poziomie, oba półfinały wygrali moi faworyci a więc UKS Hubal Białystok i BC Chambly Oise z Francji. Każde spotkanie suwalsko-białostockie (po odejściu na emeryturę trenera Jerzego Szulińskiego) zawsze ma podteksty, ale tym razem je pominę. Po prostu Hubalczycy byli lepsi i zgodnie z prawem, zasłużenie dotarli do finału Mistrzostw.

Finał rozpoczął się grą mieszaną. Betka i Lucas znów pokazali klasę i gładko ograli parę Francuzką. Prowadziliśmy 1:0. Druga potyczka to gra pojedyncza panów. Po pierwszym wygranym secie 21:15 nasz Mistrz Polski Krzysztof Jakowczuk rozbudził nadzieję na wygraną w dwóch setach. Jednak Sacha Leveque to świetny zawodnik i to on wygrał kolejne dwa sety i w meczu zrobiło się 1:1. Trzecią grą był singiel pań. Mariya Mitsova zbyt łatwo wygrała pierwszego seta do 13 i byliśmy zaniepokojeni, by się nie powtórzyła sytuacja z pojedynku panów. Scenariusz jednak zaczął się realizować: drugiego seta wygrała kadrowiczka Francji Leonice Huet 21:18. Mariya w trzeciej partii już kontrolowała wynik i wygrała seta do 11, a Hubal objął prowadzenie w meczu 2:1. No i się porobiło. Czwartym pojedynkiem była gra podwójna panów: po stronie Hubala Polak i Francuz, po stronie Mistrza Francji także Polak (Robert Mateusiak) i Francuz. (Hubalczycy Robert Mateusiak i Nadieżda Zięba w Polsce oficjalne zakończyli kariery sportowe, a we Francji … prawdopodobnie zakończą po tych zawodach (nikt tego nie wie?). Pierwszy set bardzo wyrównany, ale wygrali nasi - Lucas i Śmiłek. Drugi set dla rywali - Adama i Zika 21:17. W trzecim secie zarysowała się nieznaczna przewaga Białostoczan i została ona utrzymana do końca seta: 21:15 dla Hubala i tym samym końcowy wynik meczu brzmiał 3:1, który dał Hubalczykom złote medale i tytuł Klubowego Mistrza Europy. Przeżyciem naprawdę przyjemnym było odbieranie medali, pucharu i statuetek z rąk wiceprezesa Europejskiej Konfederacji Badmintona Joao Matosa i prezesa Polskiego Związku Badmintona Marka Krajewskiego w towarzystwie dyrektora Mistrzostw Pawła Lenkiewicza i asystentki Karoliny Ziętek.

Co oznacza ta wygrana? Otóż w historii polskiego badmintona żadnemu klubowi nie udało się wejść do finału, tym bardziej wygrać finał. Zatem UKS Hubal Białystok zapisuje się w historii jako pierwszy i najlepszy (inne zespoły klubowe tylko ten wynik mogą wyrównać). Zapytałem znawców podlaskiego sportu i okazuje się, że żaden podlaski klub nigdy nie był Mistrzem Europy.

W przygotowaniach drużyny do zawodów znakomitą i szczególną rolę odegrał trener Michał Rogalski. Nie do przecenienia była postawa kibiców, i tych młodszych i tych starszych.

Sponsorami białostockiej drużyny byli: Miasto Białystok, Urząd Marszałkowski, Enea, PZU oraz kilku znaczących bezimiennych darczyńców. Dziękujemy.

Ćwierćfinały:

Piume d’Argento BC (Włochy) – BK 1973 Benatky Nad Jizerou (Czechy) 3:2

BC Chambly Oise (Francja) – Recreativo IES La Orden (Hiszpania) 3:0

Rinconada (Hiszpania) – SKB Litpol Malow Suwałki (Polska) 1:3

Kristiansand BK (Norwegia) – UKS Hubal Białystok (Polska) 0:3

Gry indywidualne:

Jonas Osthassel/Julie Abusdal- Lucas Corwee/Alzbeta Basova 0:2 (16:21, 6:21)

Danila Gataullin-Krzysztof Jakowczuk 0:2 (8:21, 13:21)

Vilde Espeseth- Mariya Mitsova 0:2 (8:21, 13:231)

Mads Marum/ Jonas Osthassel- Lucas Corwee/Paweł Śmiłowski – nie rozgrywano

Julie Abusdal/ Vilde Espeseth- Wiktoria Dąbczyńska/Agnieszka Wojtkowska – nie rozgrywano

Półfinały:

BC Chambly Oise (Francja) - Piume d’Argento BC (Włochy) 3:1

SKB Litpol Malow Suwałki (Polska) - UKS Hubal Białystok (Polska) 1:3

Robert Cybulski/Kamila Augustyn-Lucas Corwee/Alzbeta Basova 1:2 (13:21, 21:19, 14:21)

Danylo Bosniuk-Krzysztof Jakowczuk 2:1 (21:17, 17:21, 21:14)

Maria Ultina-Mariya Mitsova 0:2 (11:21, 4:21)

Robert Cybulski/Przemysław Szydłowski-Lucas Corwee/Paweł Śmiłowski 0:2 (19:21, 15:210

Kamila Augustyn/Ulyana Volskaya-Wiktoria Dąbczyńska/Agnieszka Wojtkowska – nie rozgrywano.

Finał:

BC Chambly Oise (Francja) - UKS Hubal Białystok (Polska) 1:3

Eloi Adam/Flavie Vallet- Lucas Corwee/Alzbeta Basova 0:2 (12:21, 9:21)

Sacha Leveque-Krzysztof Jakowczuk 2:1 (15:21, 21:17, 21:14)

Leonice Huet- Mariya Mitsova 1:2 (13:21, 21:18, 11:21)

Eloi Adam/Robert Mateusiak- Lucas Corwee/Paweł Śmiłowski 1:2 (19:21, 21:17, 15:21)

Flavie Vallet/Nadieżda Zięba- Wiktoria Dąbczyńska/Agnieszka Wojtkowska – nie rozgrywano.

Skład UKS Hubal Białystok:

Kobiety: Basova Alzbeta, Dąbczyńska Wiktoria, Mitsova Mariya, Wojtkowska Agnieszka

Mężczyźni: Corvee Lucas, Jakowczuk Krzysztof, Rogalski Michał, Szkudlarczyk Wojciech, Śmiłowski Paweł

Trenerzy: Grzegorzewski Waldemar, Rogalski Michał

Kierownik i menadżer drużyny: Szargiej Lech

Asystent trenera: Rogalska Edyta

Wsparcie psychologiczne: Dziółko Adrian.

Kolejność KME:

I miejsce         UKS Hubal Białystok (Polska)

II                     BC Chambly Oise (Francja)

III                   Piume d’Argento BC (Włochy)

SKB Litpol Malow Suwałki

V                     Recreativo IES La Orden (Hiszpania)

BK 1973 Benatky Nad Jizerou (Czechy)

Rinconada (Hiszpania)

Kristiansand BK (Norwegia)

IX                   ACD Che Lagoense (Portugalia)

Frogner IL (Norwegia)

Panevezys BC (Litwa)

TBR (Islandia)

XIII                OSSM-SMS Białystok (Polska)

Badminton Virus – Pixelhouse (Litwa)

BH (Islandia)

CDR Dos Prazeres (Portugalia)

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 3 "Pietrasze" w Białymstoku